150

Energy points

Energy Challenge #2

Challenge Complete

Challenge: 

Do some creative accounting with your household energy usage!

Since we are on an Equal Payment Plan, I know *exactly* what the average monthly energy cost for our house is.  At New Jersey prices, it's 196 Boston Cream Donuts!

Here's a picture - OK, not a very pretty one - of a mountain of donuts!

Comments

I love your mountain of donuts = household energy costs metaphor. Yuck! Who would want to eat all those donuts?! Similarly, who wants to use all that electric? Plus, I love all the pink in the photo!

Pages